1 Ağustos 2008 Cuma

Zübük'zadeler

Milletvekili İbrahim Zübükzade (Kemal Sunal) mesleğinden ihraç edilmiş bir siyasetçidir. Sözünde durmayan, ahlaksız bir adamdır. Gazeteci Yaşar (Metin Serezli) gazetede yayınlamak istediği yazı dizisi için Zübükzade’nin yaşam öyküsünü öğrenmek ister.

Gittiği köyü Gülören’de karşılaştığı köylüleri Zübükzade’yi nefretle anarlar. Yaşar’ın köylüden aldığı bilgiye göre Zübük iş hayatına bir dairede katip olarak başlamış, kısa sürede aldığı rüşvetlerle zengin olup çıkmıştır. Foyası ortaya çıkınca kovulan Zübük, Destek Partisi’ne girip yağcılıkla ocak başkanlığına yükselir. Girdiği her yere de rüşveti bulaştırır. Muhalefet partisinden olan Kadir Ağa’nın (Kadir Savun) kızı Yektane’yi (Nevra Serezli) evlenme vaadiyle kandırıp birlikte olur.

Ama çetin ceviz Yektane, silah zoruyla Zübük’ü nikâh masasına oturtur. Uyanık Zübük, partili partisiz herkesi öylesine birbirine düşürür ki, sonunda halk onun belediye reisi olması için neredeyse yalvarır. Aklı sürekli şeytanlığa çalıştığı için kendisine kurulan komploları da birer ikişer savuşturan Zübük, kendini milletvekili seçtirir. Tüm bu anlatılanlara çok şaşıran kurt gazeteci Yaşar, Zübük’le yüz yüze konuşmaya gider. Zübük, tüm yüzsüzlüğü ile, köylüyü, kasabalıyı, giderek tüm halkı kötüleyip, kendisinin ne denli dürüst ve vatansever bir politikacı olduğunu öyle bir anlatır ki; Yaşar Zübük’e neredeyse acımaya başlar. Ama giderayak Zübük’ün kendisine de oynadığı bir oyun aklını başına getirir. Çirkin politikacıların elinde çaresiz kalan halkın her zaman haklı olduğunu anlar...

● Aziz nesinin geleceği ne kadar iyi tahmin ettiğini gördüğüm filmdir. Filmde siyasete girdikten sonra yükselmek için her türlü yolu deniyor. Önce rakibini Cami yapımının başına getirmek istiyor ama adam istemiyor. Zaten Cami'miz var yerine okul yapalım diyor. Tabi anında dinsiz oluyor, kâfir oluyor. Namaz evde de kılınır ama çocuklar evde öğrenemez diyor nafile. Bütün desteğini kaybediyor.

Filmin sonunda Zübük başbakan olamadan ipliği piyasaya çıkınca siyaseti bırakıyor. Gazetecinin Zübük’ün hayatı hakkında konuştuğu amca da "umurunda değil ki artık, kasasını doldurdu, hanları hamamları oldu" diyor. Zaten Zübük mebus seçimini kazanırken bu adam başbakan olursa ülkeyi dağıtır diye düşünmüştüm. Aziz Nesin bile adamı başbakan yapmaya kıyamamışken bizim başbakan yapmamız ne kadar garip değil mi?

Hiç yorum yok: