1 Kasım 2008 Cumartesi

Yüzde 2’lik fark…

Şöyle bloggerler arası gezinirken “Bonobolar, içimizdeki maymunlar…” başlıklı bir yazı gördüm. Bir kitap tanımı üzerine bilgilerin verildiği yazı ilgimi çekti, öyle ki son günlerde Harun Yahya (Adnan Oktar) denen sosyetik safsatacının yaratılış üzerine oradan buradan tırtıkladığı (dikkat edin kaleme aldığı demiyorum, tırtıkladığı) Darwin ve Marx’a falan saldıracağım derken aslında Marx’ı kendine kaynak alan ve oradan beslenen Adnan Hoca, Darwin’in Evrim Teorisi adlı kitabına saldırırken birden rotasını hakkında yazan kurum ve kuruluşların web sayfalarını kapatmakta buldu çareyi. Bunlardan birkaçı bildiğim kadarıyla: Vatan Gazetesinin web sayfasıydı ve yine halen kapatmaya çalıştığı Eğitim-Sen ve Bianet’in web siteleri. Mübarek RTÜK'mü desem denetleme kurumu mu ne olduğu belli değil:)

Yıllardır Darwin’in Evrim Teorisi adlı kitabını örnek gösteren bay idealistlerimiz Darwin’i çürütmeye çalışırlar. Derler ki, efendim nasıl olurda insanların atası maymun olabilir. Bu bir saçmalıktır. Bunu başta da belirttiğim gibi Adnan Oktar denen sosyetik söyler. Öyle ki Yaratılış Müzesi diye bir müze açarak fosil resimlerinin yer aldığı fotolarla kendini savunmaya çalışır. Bildiğim kadarıyla da, çoğu Avrupa ülkesi olmak üzere bu tür girişimlerde bulunduğu ülkerce bu bilim dışı çalışmaların yasaklanmış olması. Özelikle de en son şu Yaratılış Müzesi'ne de izin verilmedi diye biliyorum? Yani adam tam bir sosyal facia!

Öyle bilimsel ki, birçok müridinin ve cariyesinin olduğunu dillendiren bu 'bilim insanı' Harun Yahya cariyelerinden birinin bir müridiyle girdiği cinsel ilişkiden dolayı o müridini cezalandırdığını söyleyerek (burada cezalandırmadan kasıt ise, üç sene müridiyle konuşmadığını söylemesidir Harun Yahya'nın ve müritlerini de özellikle zengin ailelerden seçtiğini saklamamakta ve de ceza yönteminin de 'cariyemle ilişkiye girenle konuşmuyorum' mantığı üzerine kurgulanmıştır bütün bilimsel girişimler.) Bizi aşan bilimsel bi’şey:)

Neyse konumuz Harun Yahya’nın cariyeleri değil elbette ama yine de vurgu yapmak istediğim konu Darwin’in Evrim Teorisi adlı yapıtı ve Bonobolar.

Darwin’in insanlar maymundan gelmiştir sözünün aslında büyük bir çoğunluğu bonobo şempanzeleri üzerine kurgulanmıştır. Kurgu derken gerçek anlamda argümanlardan söz ediyorum. Ve Darwin burada insanlar maymunlardan geldiği yalanıysa sadece pirim yapma peşinde olanların işine gelmektedir. Oysa Darwin %2’lik farktan söz etmektedir. Buda gözlerden kaçırılmaktadır.

Darwin der ki, bonobo şempanzeleri ve insanlar arasında %2’lik bir fark vardır.

%2’lik fark ise, ya insanlar ya da bonobo şempanzeleri öndedir. Bu da Harun Yahya ve taraftarlarının işine gelmez olsa olsa sadece onların kulağına küpe olur bunlar. Ayrıca Darwin’i evrim konusunda destekleyen diğer etkense kanımca gerici akımın bile kendini ussal olarak kendini zaman içinde geliştirmiş olmasıdır. Bu da Darwin’i yüz yıllar sonra doğrular kanıttadır.

Hiç yorum yok: