5 Nisan 2008 Cumartesi

Tuncay Özkan ve “bizkaçkişiyiz” üzerine

Cem Büyükçakır'ın haberinyeri. net’te Tuncay Özkan’a sorular sormuştu cevabını alabildi mi bilmiyoruz. Cüneyt Özdemir’le birlikte Fatih Altaylı’da Kanaltürk’ün satıldığını açıklamış ve bu paralelde sorular sormuşlardı. Fakat Cem Büyükçakır’ın deyimiyle her şeyden önce RTE Belediye Başkanı iken samimi olduğunu kendi ağzıyla söyleyen Tuncay Özkan’da değişen neydi?

Türk Askerine ateş eden Talabani'nin dizinde çöken bir kişinin o dönemle ile şimdi ki zamanda ki davranışları konusunda belli ki bir fark yok, o zaman neden geçmişte samimi olduğun kişiye bugün karşıt? Sokakta ki çocuğun bile bileceği MHP'nin AKP'nin tarafında olacağı gerçeğini, senelerdir gazetelik yapmış birçok kitap yazmış bir insan nasıl bilemedi? AKP karşıtı oluşan kitle CHP'ye yönelmiş iken oy olarak neden araya MHP cicidir mantığını insanlara empoze etti? Hem bu şekilde CHP'nin oylarında azalmaya hem de CHP ye oy verme ihtimali olan “sol” kesimi iyice sinirlendirdiğinin farkında olmayan Tuncay Özkan doludizgin koşuyor, ama nereye koştuğunu kendiside bilmiyor. Ya da biliyor, “son beş yıl içinde iktidar olacağım mı diyor?” Bunu bilmiyoruz!

Fakat bizkaçkişiyiz platformu diye bir sanal oluşum başlatan fakat bu oluşum öncesinde 1–2 sene önce kanaltürk sitesinde sağa sola ağır küfürler ettiren, kendisine Kemalist demekten aciz, her cümlesi ve hareketi sahtelikler ile dolu olan bir insanın Bursa ilinin sorumlusu yapan ve türlü entrikayı çeviren platform yöneticileriyle “muhalefet” yaptığını sanan Tuncay Özkan’a Halkın Günlüğü olarak bizimde birkaç sorumuz olacak(?)

Ülker'den sponsorluk alan, AKP’nin mitinglerini yayımlayan, oluşturduğu platformun sokak arası külhanbeylerinden, lümpenlerden, kafatasçı-şovenist- faşist olanları saymıyoruz bile, kaldı ki bizkackisiyiz platformunun da buna önem verdiğini sanmamakla birlikte, önemsenmediğini düşünüyoruz!

Diğer bir konuysa 22 Temmuz genel seçimlerinde çokça çağrı yapan bay Tuncay Özkan anlamadığımız girişimler içine girmişti. Hani hatırlarsınız “sağ ve sol partileri birleştirelim” çabaları. Anlamadığımız neden tek bir sol (ya da sağ) partisi adı altında oluşturulmadı bu birleştirme girişimi de, neden sağ ve sol partilerini birleştirmeye çalıştı? En azından duruşu net olurdu. Örneğinde ötesinde biliniyor ki, Mehmet Ağar kontra biridir ve Fetullah'a yakındır ve hoca efendi istedi diye de (duyduğumuz) Anavatan Partisi ile olan birleşmeyi bozanında DP (DYP) olduğundur.

Diğer bir konuysa 22 Temmuz seçimlerinde Hulki Cevizoğlu'nun Ankara'dan bağımsız aday olması konusu. Şimdi birçok kişi ağız birliği edercesine şunu diyebilir: “Cevizoğlu anti-ABD'ci ve anti-AB'ci partiler olmadığı için bağımsız aday olmuştur.” Öyleyse Tuncay Özkan neden sol ve sağ partileri birleştirmeye çalıştı? Birleştirmeye çalıştığı partiler Amerika ve Avrupa Birliği karşıtı mı? En önemlisi (tanık olduğumuz) Kanaltürk’te Cüneyt Arcayürek'le yapmış olduğu ve canlı olarak yayımlanan “Politika Durağı” programında telefonla yayına bağlanan bir konuğun Cevizoğlu'nun adaylığıyla ilgili sorusuna cevap vermesi gerekirken, sunduğu programı canlı yayında kesen biri var karşımızda! Sözüm ona sansüre karşı olan kanaltürk'te mi sansürü eleştirirken sansür uyguluyor sorusunu aklımıza getirmiş bulunmaktadır? (Tırnak içinde bizkackisiyiz. com’da şoven-faşist-kafatasçı hatta ırkçıların yazışmalarına tanıklık edenlerde bir hayli yüksek olduğunu platform üyeliğini sildirenlerin de bir hayli çok olduğunu buradan da belirtelim.) Emperyalizmin yine o bildik oyunlarıyla karşı karşıyayız. Oysa CIA'nin kırmızıçizgileri yıllar önce Maraş'ta, Çorum'da, Tokat'ta, Erzincan'da, Sivas'ta ve Gazi Mahallesi'nde deşifre edilmesine rağmen, uyuyanlar ve uyuduğu yerden bu oyunların istikrarlı sürdürücüleri bulunmakta.

Bu ülkede 1990'lardan itibaren (biz bu ülkeyi böldürtmeyiz) diyenler çıktığından beridir (bu ülkenin bölünebileceğinin) bunun artık zor ve imkânsız olmadığını ve kendilerini her zaman “Türk” Ülkücüleri tanımlayan kişiler oldukça da karşıtlarının olacağını biliyoruz. Kim mi onlar? Tabi ki “Türk” ülkücülerinin bize kazandırdığı “Kürt” ülkücüleri!

Zira “milliyetçiliği” etnik olarak algılayan bu toplum, sokakta, kendi mahallesinde (Maraş'ta olduğu gibi) oranın buranın kapısına bir çarpı atıp linçler yapılırsa, bunun hesabını nasıl verecek halka, halka kurşun sıkılma noktasına gidilirse Tuncay Özkan nereli ve neci olacak merak ediyoruz!

Bugün terörün mucidinin kapitalizm olduğunu çok iyi bilmekteyiz, dolayısıyla emperyalizm oldukça özellikle de sınıf savaşımların söz konusu olduğu sürece emperyalizm yeni argümanlarla saldıracaktır ezilen / mazlum halklara. Dolayısıyla biliniyor ki, bir hayvanların bir de otların ideolojisi yoktur. Dolayısıyla emperyalizm son çeyrek yıldır, sınıf savaşımları mücadelesini bertaraf etmek için ideolojisizliği ön plana çıkarıyor. Oysa ideolojiler bitti diyenler yine bir hınzırlıkla gidip bitti dediği o ideolojilere sarılıyorlar ki, buda ideolojisizliğin ideolojisi oluyor. Ulus devlet modelini yok edenlerde bu tür vb. emperyalizmin ideologlarından oluşuyor. 

Örneğin Hard ve Negri'nin İmparatorluk kitabına bakınız, bunu orada görmek mümkündür.. 16. yüzyıl kralların soytarılarından sonra 21. yüzyıl kapitalizmin alan soytarıları. İnanın Cervantes'in Donkişot'u yel değirmenlerine saldırırken bunlardan daha şereflidir! Örneğin Efendi adlı kitabın önce MİT tarafından Tuncay Özkan’a getirildiği, kabul etmediğinden olsa gerek bu teklifin Soner Yalçın'a götürüldüğünü biliyor musunuz? 

Biliniyor ki, Doğan Yayınları'ndan çıkan Efendi adlı kitap iki cilt çıktı ve burjuva medya sayesinde promosyonlarla satış rekorları kırdı. Burada da Tuncay Özkan’ın kendi adına baskı yapmış kitapları “bir ekip tarafından mı yazılıyor sorusunu akla getiriyor.” Bu bir dönemler burjuva basının eklerinde neo-Nazist faşizmin babası Hitler'in Kavgam kitabının çok satılıyor denmesi gibi bir şey sanırım, adı gecen gazetelerde o dönem ön sütundan bolca reklâmının yapılmış olmasaydı. Oysa o dönem İstanbul'da birçok saygın yayımcıyla özellikle gidip görüşmüş ve de sorduğumuzda işin hiçte öyle olmadığını öğrenmiş olduk.

Cevabı şu olmuştu yayımcıların: “Hayır efendim. Ne alaka. Elimizde yıllardır bir tane var onu da bu reklam sayesinde sattık.” Anlayacağınız burjuva medyamız ne edip-edip Hitler'in Kavgam kitabını yeni baskılar yaptırarak satırdı. Yiyenler yedi bunu yemeyenlerse direniyor halen. Öyle ki, o yiyenler işi abartıp Hitler'i, ezilen halkların ikonu ve emperyalizme karşı halen mücadele yürüten Che Guevara'yla bir tutanlarda olmadı değil. (Not: AKP’nin kapatılması konusu gündeme gelir gelmez Zaman Gazetesi’nin köşe yazarları Che Guevara’yı darbeci ve katil ilan ettiler.) Şimdiyse gardıroplu-gardorapsız Atatürkçülerimiz en son Tuncay Özkan’ın platformuyla ve sivil toplum dernekleriyle birlikte oluşturulan Cumhuriyet Mitinglerinde göründüler. Sonrası malum AKP %47'lerde oy patlamasıyla güç kaybetmeden yoluna devam ediyor. Ve maalesef kimse bu sonuçları doğru-dürüst sorgulama ihtiyacı duymadı.

İşin özeti şu: ne Türkiye de bağımsızlık mücadelesinin ne de yoksul Kürt halklarının sonu bu olmamalıdır. Nedenine gelince etnik, milliyetçilik toplumları çürütüyor ve son söz olarak özlü bir sözle bitirmek istiyoruz, Hünkâr Hacı Bektaş-î Veli’mizin de dediği gibi: "Âlimin ve olgunların sohbetleri cahillerin ibadetinden daha faydalıdır."

Not: Şimdilerdeyse bizkackisiyiz’de aidatlı üyelik sistemi getirtmiş ve kanal çalışanları destek olsun diye maaş almıyorlarmış.

Not 2: Tuncay Özkan CHP’nin yakında gerçekleşecek olan kurultayını bekliyormuş, Deniz Baykal kazanırda CHP MYK’sını adam gibi yenilemeseymiş bir parti kuracakmış.

Not 3: İyi niyetli olan biri daha önceden de sorulmuş olan bu soruları çoktan cevaplamaz mıydı?

3 yorum:

cesed dedi ki...

Bu makaleyi yazalı uzun zaman oldu.Ancak hala bir yanıt gelmedi.Şu an ergenekon bahanesi ile içeride bulunan Emin Gürses'in güzel bir cümlesi var.
''Abd kendisine karşı olanları bile kendi yönetmek ister''
Bu cümleyi,''Akp kendisine karşı olanları bile kendi yönetmek ister''olarak değişirsek herhalde kimse itiraz edemez...

Cem Büyükçakır

yeraltındannotlar dedi ki...

Hiç bir itirazımız olmaz elbette sayın Cem Büyükçakır.

Yorumunuz için teşekkrler.

Adsız dedi ki...

Kürt lakabını Türkler dağlardakilere takmış Türkün tersi manasında, eşkiya oldukları için, söylenişi kelime olarak böyle.
Avrupalılara sormalı hadi kürtleri uyuttular, Türkler sormalıyız Kürt çocuğu mu kandırıyorsunuz. Dağlarda yaşayana zamanında kürt denmiş. İki üç tane Ahmet mehmet kürt müş tamam artık tarih yazabilirler, ancak doğu Anadolu topraklarında tarihe baktığımızda Türklerin dışındakilerin hepsi eşkiya, haydut takımı, tarihlerinin yüzde doksanını bunlar oluşturuyor o halde yazsınlar. Teröristlik hırsızlık, eşkiyalık ve masumların kanını dökmekle yazılmış bir tarih. Aslında bu oyun eşkiyalara giydirilmeye çalışılan bir tarih, orada kürt denen bişey vardır,dağlık bölgelerde yaşayanlara ,ne olduğu belli değil, bir kaç aşiretin çıkarlarıyla, dış güçler tarafından kandırılıp her türlü kötü işi yapan bi halk çıktı karşya.. Türküm diyeceğin mi var, demelisin Türksün zaten, teröristten,hainden,alçaktan,ajandan,satılmıştan başka bu gerçeğe kim ne çomak sokabilir.

Birde bu krolar, adamdan saymazlar mı kendilerini, soyu eşkiya, tarih desen sadece kaçakçı, bölücü, hırsız.. Neymiş tarihleri varmış, özgürlük ve kurtuluş mücadelesi veriyorlarmış, yaa bak bak... Bu embesillere atalarımız ne demiş,
''Kürt çocuğu mu kandırıyorsun'' herkesten daha özgür, daha serbest, laçka yaşarlar, suçmuş ahlakmış günahmış takmadan herşeyi yapıp toplum yapısını bozarlar, neyin mücadelesi ulan şerefsizler.. Apo gibiler başında soytarı şapkası ve tavuk tüğüyle dolaştırılıp idam edilirse kahraman olarak ölemeyecektir. Kaçakçılık,eşkiyalık,terör,uyuşturucu,sahte sigara,sahte bilmem ne, vergi kaçırma, fuhuş mafyası, iç organı kaçakçılığı, terör her yerde doğudakinin bin katı, orda beş şehit burda binler zehirleniyor, gelecek kirleniyor. Askerler silahlıdan korurken silahsız terörün önünde ne gibi bir önlem var hem de bu terör askerin karşısındakinin yüzlerce katı..
http://www.angelfire.com/tn3/tahir/trk28.html
http://www.angelfire.com/tn3/tahir/trk18a.html
http://www.biroybil.com/showthread.php?2855-Trkiye-deki-Krtlerin
http://www.angelfire.com/tn3/tahir/index.html
http://www.facebook.com/topic.php?uid=85314885568&topic=7667
http://www.turksolu.org/sehit/16.htm
http://www.turksolu.org/sehit/secmekurtacilimi1.htm
http://www.turksolu.org/sehit/secmekurt1.htm
http://www.turksolu.org/102/kapak102.htm
http://www.turksolu.org/254/basyazi254.htm
http://www.turksolu.org/240/basyazi240.htm
http://www.turksolu.org/93/basyazi93.htm
http://www.turksolu.org/90/basyazi90.htm
http://www.turksolu.org/79/basyazi79.htm
http://www.turksolu.org/ileri/27/kahramanoglu27.htm
http://www.turksolu.org/sehit/secmekurtulus3.htm
http://www.turksolu.org/262/basyazi262_2.htm
http://www.turksolu.org/98/ataberk98.htm
http://www.turksolu.org/ileri/35/adiguzel35.htm