23 Mart 2012 Cuma

Kızıldere: ‘Geleneksel sol siyasete başkaldırıdır’

Mahir Çayan ve dokuz yoldaşının: Saffet Alp, Sabahattin Kurt, Hüdai Arıkan, Ertan Saruhan, Nihat Yılmaz, Ahmet Atasoy, Ömer Ayna, Cihan Alptekin. (Cihan Alptekin ve Ömer Ayna THKO, diğer devrimciler ise THKP-C üyesiydi) 30 Mart 1972 katlediliş tarihleridir. Üzerinden 40 yıl geçti failleri henüz bulunamadı.

’68 ve ‘70’ler kuşkusuz bugün ki gibi değildi, birbirilerinin üzerine basmayarak önce ideolojilerini rehber almış ve sonrasındaysa halk için ölüme gitmişlerdir. Tarihe bakın, bugün ki solun parçalanmışlığını bu üç isimde göremezsiniz. Deniz, Yusuf ve Hüseyin ‘Halkların kardeşliği’ ve ‘Tam bağımsız ve demokratik bir ülke’ şiarıyla idam sehpasına çıkarken, Mahir ve yoldaşları Kızıldere’de düşmana karşı Denizlerin idamını durdurmak adına ölümü göğüslemişlerdir… Bu süreç, burada elbette bitmemiştir… Dersim’de TKP/ML kurucularından ve önderi İbrahim Kaypakkaya’da Sinan Cemgilleri ihbar eden İnekli Köyü muhtarının cezalandırılmasından dolayı O’da arada sırada zaman çizgisinin öbür tarafına geçer. Kabul edilişi 68 Sol’uyla sorunluymuş gibi durur hep. Oysa kendi içinden “Dışarıdaki ötekinin” mahremine de bakmayı becerebilmeliyiz de vurgu yapar..


İşte bundandır ki, Mahir, Deniz ve İbo denildiğinde aslında bizler için Türkiye’nin bir döneminde yaşananları anlatmak için bir kod oluşturmuşlardır diyebiliriz. Bu yüzden ismini andığımız bu üç yiğit devrimci şahsında yitirmiş olduğumuz, tüm devrimcilerimizi de Kızıldere ışığında anıyoruz!

Kızıldere yolumuz olsun!

Hiç yorum yok: