17 Kasım 2011 Perşembe

Erdoğan’da TIME dergisine kapak olursa?

Suriye’de ‘Arap Baharı’na ayar verme işlemi, Türkiye’yi de okkanın altına götürecek mahiyette devam ederken TIME dergisinin Erdoğan’ı kapak yapması oldukça normal, öyle ya Suriye’de elçilik basıldı, bayraklar yakıldı, Atatürk tablosu parçalandı falan filan.

‘Komşularla sıfır sorun’ politikasına bakar mısınız? Erdoğan herkesten daha çok savaş çığırtkanlığı yapıyor. Son çeyrek yüzyılın en aşağılık politikasıyla karşı karşıyayız! Yeri gelmişken şu Suriye’de ‘Bayrak’ yakma olayına inanmıyorum, baştan aşağı düzmece haberler silsilesi 4. kuvvet diye tabir edilen medya(mız) akıllanmadı daha, Erdoğan emperyalizmin medya da iktidarın borazanlığını yapmaya devam ederken, ABD’nin ünlü dergisi TIME 28 Kasım'da piyasaya çıkacak olan sayısında Asya ve Avrupa’da Erdoğan kapağı ile çıkıyormuş. Kapaktaki söz de şuymuş “Erdoğan’ın Yolu” (Erdoğan’s Way). Erdoğan’ın kendi doğru bildiği yolda gittiği vurgulanan haberde, Türkiye’nin bölgesinde Arap baharı için giderek güçlü bir model oluşturduğu belirtiliyormuş...

Oysa TIME kapakta Türkiye'nin "pro-İslamic" lideri, yani İslam yanlısı lideri Erdoğan (Laik, demokratik ve Batı yanlısı) ülkesini bir bölgesel güç haline getirdiğinden söz ediyor olsa da, bu işin böyle olmadığını biliyoruz. Biliyoruz çünkü kaynağımız burada Erdoğan’dır ve yine Erdoğan’ın kullandığı emperyalist jargonlardır (bunu önceki yazılarda belirttim.) Emperyalistleri Suriye’ye saldırmaya çağıran da (bkz: bugün ki ajanslar.)

Netice de TIME’in Erdoğan’ı kapak yapması gayet normal, nede olsa işbirlikçilikte çığır açmıştır. Ve hakikaten de ‘Kapak’ olacak mahiyettedir. Her ne olursa olsun siz TIME gibi dergilere nazaran Türkiye’deki mizah dergilerini ciddiye alın derim, onlar TIME vb. gibi dergilere rağmen daha sağlıklı daha nitelikli analizler yapmaktalar.

Kapak olma meselesi
Bir de son olarak şunu söyleyeyim: bildiği, bilmediği, görev aldığı, almadığı her konuda konuşmayı, yorum yapmayı, eleştirmeyi ve böbürlenerek insanları çıldırtmayı amaçlamış güzide bir iştir oraya buraya kapak olma meselesi, ukalalık ve atıp tutmaya en güzel örnek olsa da kalıbının içindeki ayıpçı kelimeyi de varın siz söyleyin…

Not: ABD’nin güdümündeki muhaliflere açıktan destek verip Suriye bizim iç işlerimizdir diyen Erdoğanken, bayraklar yakılıp Atatürk posterleri yakılırken Erdoğan hakkında hiçbir tepki yok, biliyoruz ki Suriye’de var olan sözde muhalefet küçük bir grup ve organize değiller. İşin açıkçası organize edilmeye çalışılıyorlar, Amerikalılar gecenler de ağızlarından baklayı çıkardılar, ‘Bize en az 6 ay verin’…

Bu 6 ay içerisinde göstermelik bir ordu bile yaratacaklar, bir tane de komutan ve/ya da lidercik. Mısır, Tunus, Libya vs. Amerikalıların adını verdiği uyduruk bir konseylerle şuan o ülkeler İslami kanunlar ve hükümlere sürükleniyor. En son örneği Libya işte, İslam kuralları geçerli olacakmış.
Şimdi akla gelen ilk soru (eğer tutarsa ve emperyalistler başarılı olursa –ki bu sürece Erdoğan’da dâhildir–) Suriye Sudan mı yapılmak isteniyor sorusunu aklınıza getirebilirsiniz... Yine de bilinmez fakat bir yandan da şunu söylemenin yeridir… Öyle düzmece ve kıyıdan köşeden toparlanan adamcıklarla değil, önümüzde ki dönemlerde Suriye’de Erdoğan posterleri yırtılırsa şaşırmayın derim!

6 yorum:

Positiveview dedi ki...

Kapak Oldu cümle aleme

Yeraltından Notlar dedi ki...

“Not” bölümünde eksik yazmışım Positiveview yazınıca hem cevap hem de tamamlamak adına şöyle diyeyim: Medyada “Hür Suriye Ordusu komutanı” adıyla parlatılan Riyad El Esaad’ın geçen 12 Nisan’da İstanbul’da ABD Dışişleri Bakan Yardımcısı Jefferey Feltman ve Saad Hariri ile bir toplantı yaptığı, o toplantıdan sonra Suriye’de terör olaylarının tırmanış gösterdiği belirtiliyor. Öyle ki Haaretz sevinerek yazıyor: “Suriyeli isyancılar Erdoğan’ın desteğiyle güçleniyor.” Türkiye’de Kürtlere yönelik linç politikası uygulayacaksın ama Suriye’de ki Kürtleri de isyana teşvik edeceksin?!

Özellikle de 1945’lerden sonra her iktidar döneminde yalan – riyakârlık ve işbirlikçilik dönemleri olmuştur ama bu kadarı pes dedirtiyor gerçekten. Girin Mısır tarihine bakın, hep gerici güçlerin emperyalizm tarafından kullanıldığını görürsünüz. Müslüman Arap ülkeleri, Hıristiyan Batının yanında yer alırlar, Müslüman Suriye’nin yanında yer almazlar. Geçmişte de, İngilizler ile birlik olmuşlardı. Bizim aklı evveller de, meseleyi demokrasi vardı yoktu diye, Amerika’nın propagandası yönünde akıl yürütüyorlar.

Berkay dedi ki...

Erdoğan's back :) gülmekten öldüm.

Yeraltından Notlar!' dedi ki...

Hoş geldin Berkay, yolda-yolcuda belli, hep İLERİ:)))

Adsız dedi ki...

Adama Suriyeye girsin diye batının verdiği gazdan daha üzücü olan muhalif geçinen mizah yoksunu gençlerin komik olma çabaları. Uzaktan, kıskançlıktan çatlayan birisinin çırpınışları gibi duruyor bu arka kapak hadisesi.

Yeraltından Notlar!' dedi ki...

Sen TIME'ın birde diğer kapaklarını gör:)) Örneğin bir filin poposu TIME kapak bile olabiliyorsa, Erdoğan'ın kapak olma meselesi zerre kadar ırgalamıyor dersem yerinde olur.

Bizim dikkat çekmek istediğimiz Erdoğan'ın Yolu diye kapakta belirtilen ibarenin aslında Obama'nın yolu, olduğu meselesidir. Kapağın ardına bakmakta fayda var. Ayrıca TIME'ın kapağından esinlenerek böylesi güzel biri işi çıkaran arkadaşa da konu açılmışken hazır senin üzerinden "Teşekkür" edelim!

Hakikaten de güzel bir iş çıkarmışlar.