7 Ekim 2010 Perşembe

Din üzerine. .

2 yorum:

Caydanlik dedi ki...

din derslerinin zorunlu olmasını geçin, muafiyet koşulları bile dikkate alınmıyor. liselere afs gibi öğrenci değişim programlarıyla gelen müslüman olmayan öğrenciler bile din derslerine ne olduğunu bilmeden giriyor (alakası olmayan bir şey geldi aklıma, bu öğrencileri kendi ülkelerindeki öğretmenleri - eğer kızlarsa- uzun etek giymeleri ve erkeklerle çok konuşmamaları konusunda uyarıyor) ve bu bence çok anlaşılabilir olmasına ramen çok acayip. eğitimin yöntemleriyle de koşullarıyla da ilgili her şey çok açık olmasına ramen çok acayip.

Yeraltından Notlar!' dedi ki...

Evet, haklısınız istemediğin – seçmediğin bir kişi tarafından öğrenmek istemediğin ya da seçme hakkının olmadığı bir alanda (biz buna okul diyelim) zoraki bir eğitime tabii tutuluyorsun. Buna da eğitim diyorlar. Örneğin Türkiye'de 20 yıldır tartışılır. AKP daha önceden türbandan siyasal rant hedeflediği için çözmüyordu şimdi yine aynı şeyin peşinde, AKP'nin kafasında ki net görüş; "Benim dinim böyle emrediyor. İnancıma göre başımı kapatmam lazım" demekte.

Öyle ki yıllardır kapılarından ayrılmadıkları her türlü ödün verdikleri ve girmek için kapısında bekledikleri Avrupa Birliği ülkelerinde Hıristiyanlığın simgesi olan "haç"ın görünür şekilde takılması bile yasaklandı. Çünkü haç takmak takmayanlar üzerinde veya başka dine inananlar ya inanmayanlar üzerinde baskı oluşturuyor.

İlkokulda da Türban temel alındığında "Dinim emrediyor" derlerse ya? Memur da "Dinim böyle emrediyor" derse ve Cuma günleri tatil istiyoruz. "Dinimiz böyle emrediyor" derse ne yapacaksın? Üniversitedeki erkek öğrenci gelse, "Benim dinim namaz emrediyor, namaz saatlerinde ders konulmasın" derse ne yapacaksın? Namaz saatlerinde dersleri mi kaldıracaksın? Bir kural koyman, sınırlarını çizmen lazım, başörtüsüne sınırsız özgürlük, takmayanlar üzerinde bir baskı oluşturur, kaldı ki zorunlu din derslerinin durumu da ortada. Gündemimizi Türban meşgul ettiği için bu örnekleri veriyorum… Yoksa kabulümdür burası acayip bir ülke çünkü acayip insanlar tarafından yöneltiliyoruz…