19 Ekim 2008 Pazar

Krizdeki Avrupa, bir kez daha çareyi Karl Marx'ta arıyor..

Alman yayıncı Joern Schuetrumpf, dünyanın önde gelen ülkelerinin ekonomilerinin duraklama sürecinde olmasının ve piyasaları altüst eden krizin Karl Marx’a dönüş yaptırdığını söyledi.

Frankfurt Kitap Fuarı’nda yöneticisi olduğu Karl Dietz Yayınevi’nin tezgâhında söz alan Schuetrumpf, “Kapital”in kurumun en çok satanlar listesinin ilk sırasında olduğunun altını çizdi. 2005’ten beri kitabın satışının arttığını söyleyen Alman yayıncı, 2008’in ilk dokuz ayında kitaptan 1500 adet satıldığını söyledi.

1 yorum:

nehiro dedi ki...

merhabalar yeraltındannotlar...
önde gelen ülkelerin içinde bulunduğu piyasaları alt üst eden krizin ülkeleri tekrar ulusalcılığa döndürmesi Karl Marx'ın en çok satanlar listesinde olması bana çok normal geldi...

Bu hafta yazım yaşanan krizle ilgiliydi ondan bir alıntı yapayım...
"...Amerika’da yıllardır kendi haline bırakılan serbest piyasa, şimdi devletin kurtarma planlarıyla ayakta tutulmaya çalışılıyor. Devlet ek sermaye aktararak bankaları kısmen devletleşiyor. Devlet bu işe karışmasın diyenler kurtuluşu devlet yardımlarında buluyor.
Aslında yaşananlar hiç de şaşırtıcı değil…
Lenin’in 1916’da yazdığı “Kapitalizmin en yüksek aşaması” adlı eserinde, emperyalizm tekellerin ve mali sermayenin egemenliğini kurduğu, sermaye ihracının olağanüstü önem kazandığı, dünyanın uluslar arası tekeller arasında paylaşıldığı ve dünyadaki bütün toprakların en büyük kapitalist ülkeler arasında bölüşülmesinin tamamlandığı bir gelişme aşamasına ulaşmış bir kapitalizm olduğunu söyler…
Günümüzde “Küresel ekonomi” denilen aldatmaca gerçekte budur.
Sermaye artık ülkelerin gelecekleri üzerinde ki en önemli belirleyicidir. Ve sınır tanımadan hareket etmektedir."
sevgiler senle ola...