6 Haziran 2008 Cuma

Che "Öteki Yüreğimiz.."

CHE’NİN KIZI: UTANIYORUM! BABAM ‘TİCARİ MAL’ OLDU

Devrimci efsanevi lider Ernesto Che Guevara’nın tişörtlerde, şapkalarda ve benzer eşyalarda ticari bir tema haline getirilmesi ailesini rahatsız etti. Devrimci mücadelesiyle hâlâ ideolojik bir sembol olarak yaşamaya devam eden Che’nin kızı Aleida Guevara, babasının bir marka haline getirilmesinden rahatsız olduğunu söyledi. Guevara, babasının fotoğrafının ticari amaçlarla kullanılmasının, bazı ülkelerde zengin ve fakir arasındaki gerginliği daha da artırdığını belirterek “Kapitalizmi yıkmak için ölümüne savaşan bir adam İngiliz votkası, Fransız şarabı, İsveç telefonu satışında kullanılmamalı. Para değil saygı bekliyoruz” dedi.

LATİN AMERİKA DEVRİMİ’NİN SEMBOLÜ

Küba gerillalarının lideri olduktan sonra ‘Che’ lakabını alan Ernesto Guevara, Arjantin’de soylu bir ailenin çocuğu olarak doğdu. Tıp okurken Latin Amerika’yı dolaştı. Fidel Castro’nun 1959’da diktatör Batista’yı devirmesine yardım etti. Diğer ülkelerdeki devrimci hareketlere katılmak üzere 1965’te Küba’dan ayrıldı. Bolivya’da bir devrim başlatmak isterken 1967’de yakalanarak kurşuna dizildi. CHE “ÖTEKİ YÜREĞİMİZ!. .”

Kapitalizm halen Che Guevara’yla uğraşmaya devam ediyor. O kadar aymaz ki burjuvazi, Che’yi metalaştırarak üzerinden para kazanma gayretinde. Bu kadar düşkün bu kadar çukurlaşmış bir sınıf burjuva sınıfı. Oysa bugün en yakın arkadaşları bile, artık "La Revoluction"a yer olmayan bir hayatın rahatsızlığına gömülmüş yaşlanırlarken, o hiç değişmeden varlığını sürdürmektedir. Bu yüzden Che, insanlar onun ölümsüz olmasını istedikleri için, bir zamanlar yaşayan ve insanları peşinden sürükleyen Yeni İnsan'ın tek örneği olarak ölümsüzüdür. Dünyada ki, birçok örgüt O'nu bu gün bile bayrak etmeye ve bu yolu sürdürmek için tıpkı Vallegrande'de geriye bir kamu telefon binasının kerpiç duvarına kazınmış, İspanyolca yazılmış şu sözcüklerde ki gibi şunu haykırıyor: Che Yaşıyor, Asla İstemedikleri kadar!

İçinde her daim bir parça Che taşıyan herkese, size, bize ve bütün o güzel değerlere..

Hiç yorum yok: