15 Nisan 2008 Salı

Para - Para - Para

İsmet İnönü, Atatürk'ün Fotoğrafını Paradan Neden Çıkardı?

Efendim bir tarihçimiz bile çıkıp, "Atatürk'ün fotoğraflarının paradan çıkarılmasını ilk kez bir Başbakan telaffuz etti" dedi. Demek ki bu konuda tarihçilerimizin bile pek bilgisi yok.

Evet, ünlü tarihçimizin dediği Recep Tayyip Erdoğan'ın, "CHP paradan Atatürk'ün resmini kaldırmıştı" sözü. Doğrudur. Milli Şef İsmet İnönü Türk parasından Atatürk'ün fotoğrafını çıkarmıştır.

Peki:
Atatürk'e kızdığı için mi; hayır!
Atatürk'ü sevmediği için mi; hayır!
Atatürk'ü unutturmak için mi; hayır!

Meselenin özü şudur: Demokrat Parti 1950 yılında iktidara gelene kadar, bu topraklarda Atatürk büyük bir liderdi; kurtarıcıydı ama ölümlü bir faniydi. Yani henüz kült olmamıştı. Demokrat Parti, "Milli Şef" İsmet İnönü'ye karşı mücadelesinde askeri/devleti yanına almak için Atatürk'ü kültleştirdi. Her yere heykellerini yaptırdı. Atatürk'ü koruma kanunları vs. çıkardı. Yani DP'nin tüm hesabı İnönü'ye karşı, Atatürk kartını oynamaktı. Ve bu nedenle de -tarihçimiz sanırım pek hatırlamıyor- her fırsatta "İsmet İnönü paradan Atatürk'ün fotoğrafını çıkardı" propagandasını yaptı.

Şimdi bunu 2008 yılında Başbakan Recep Tayyip Erdoğan yapıyor. Erdoğan ile Menderes-Bayar ikilisinin pek farkı yok bu konuda. İki grup ta kendilerini Atatürkçü göstermek istiyor.

Sonsöz: İsmet İnönü ile Atatürk'ün kişilikleri, yaşam biçimleri farklıydı; biri reformcu diğeri de “burjuva” devrimcisiydi. Ama özünde ikisi de aynı ideolojiye inanıyorlardı; bu konuda aralarında hiçbir fark yoktu...

Sözün özü, Erdoğan ne yazık ki hiç vazgeçmediği polemiklerden birini daha gündeme sokuverdi!.. Ve ne yazık ki Türkiye bu incir çekirdeğini doldurmayacak tartışmalarla zaman kaybetmeyi sürdürüyor…

Hiç yorum yok: