29 Nisan 2008 Salı

Bırak Bu "Burjuva" Ayaklarını..

“Latin Amerika'nın Kesik Damarları” isimli kitaptan. Orada şu anlatıyor: Kristof Kolomb, İspanyol ve Portekiz krallığına diyor ki: Bana 3 tane gemi, 500 tane adam bulun. 3 gemi ve 500 adam bulunuyor ve Kolomb Portekiz krallığının merdivenlerine çıkıp 500 adama bakıyor.

Bakıyor ki 500 tane korkak ve isteksiz adam var. Portekiz kraliçesinin kulağına eğiliyor ve diyor ki: “Bana 500 tane korkak ve isteksiz adam getireceğinize doğru dürüst bir katil getirin.”

Portekiz ve İspanyol Krallığı Avrupa'da ne kadar yankesici, puşt, pezevenk ve katil varsa onları buluyor ve yola çıkıyorlar. O katiller Amerikan kıyılarına dayanıyor. Kolomb’un asıl dileği Güney Hindistan’a gidip altın bulmak.

Oysa Güney Hindistan’a gideceğine Amerika kıyılarına dayanıyor. Maya İmparatoru Adalalalpa Kristof Kolomb’u atın üstünde görünce Tanrı sanıyor. Çünkü Amerika’ya at ilk kez o zaman gidiyor.

İmparator Kolomb’un önünde eğiliyor. Tanrı olarak gördüğü Kolomb’un adamları İmparator’un kafasını boynundan kesiyorlar.

Şimdi diyeceksiniz ki ne alakası var? Evet, var. Hem de çoook. 1977–1 Mayıs’ından tutunda Türkiye’de gelişmiş bütün provokatörlükler, siyasi krizler, darbe ve cuntalar Amerikan emperyalizminin himayesinde gerçekleştirilmiştir. Ve Türkiye gibi ülkeler Amerikan’ın bazen arka bahçeleri, bazen en sadık müttefikleri, bazen de çöplükleri. Bütün bunlar yıllardır oligarşinin Türkiye’de nerede ve nerelerde palazlandığının birer göstergesi ve “tarihin en hızlı istikrarlı işbirlikçisi” AKP’nin yukarıda anekdotla da verdiğim Amerika’ya nasıl baktığının bir resmi, yani madalyonun diğer tarafıdır. Bugünse Taksim’de 1 Mayıs kutlamalarının yapılmasına tepki gösteren ve “Ayakların başı yönettiği yerde kıyamet kopar” konuşmasıyla işçilerin tepkisini alan Tayyip Erdoğan’ın bir zamanlar İstanbul İl Başkanlığı görevini yürütürken grev yapan işçilere “grev gözcüsü” gömleği giyerek destek veren görüntülerini görünce "yüzsüzleşmenin” boyutunu görüyorsunuz. Ve Amerikan emperyalizminin sayesinde (Araplar da dâhil) belirli bir zümrenin bir ülkeyi yönetmesiyle ortaya çıkan yönetim biçiminin en güzel örneğini de.

Hiç yorum yok: